Saturday, 5 May 2012
Wednesday, 2 May 2012
Saturday, 28 April 2012
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 5
iv ) Rancangan Mengajar Harian.(
Pendidikan Islam )
Tarikh : 24
. 04 . 2012
Hari : Selasa
Kelas : 5
Bestari
Masa : 8.45 – 9.15
Bilangan
murid : 36 orang.
Mata
pelajaran : Pendidikan Islam ( Jawi )
Tajuk : Perbezaan Ayat Tanya dengan Ayat Seruan.
Objektif
: Di akhir pembelajaran murid akan dapat
Aras 1 – Mengenal Ayat Tanya dan
Ayat Seruan
Aras 2 - Membina Ayat Tanya dan Ayat Seruan
Aras 3 – Membezakan Ayat Tanya
dan Ayat Seruan.
Pengetahuan
sedia ada : Murid pernah mempelajari ayat tersebut didalam pelajaran Bahasa
Melayu.
Kaedah : Penerangan , Bersoal jawab , latih tubi dan
permainan.
Bahan : Buku tulis, whitebord, pen marker dan lembaran kerja.
Nilai : 1- semangat bekerja sama , saling bantu
membantu ketika menjawab soalan
Tolong – menolong kerja berkumpulan.
Kemahiran
: membaca, menulis dan membina ayat.
Langkah / masa
|
Isi pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
|
catatan
|
||
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
||||
Pendahuluan
2 minit
|
Membaca doa
بسم الله الرحمن الرحيم.
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر
علينا من خزائن رحمتك يا ارحم
الراحمين .
|
Guru membaca
doa bersama
murid.
|
Semua
murid di –
minta membaca doa sebelum memula-
kan pelajaran secara beramai-
ramai.
|
|
|
Set induksi
5 minit
|
-Guru mempamerkan
Kad
imbasan
1.
minum
2.
Saya suka minum air.
|
1.Guru mempamer-
kan kad imbasan.
2.Guru meminta
murid membaca apa yang tercatat di
dalam kad imbasan.
3.Guru menyoal murid .
4.Guru mengaitkan
gambar tadi dengan isi pelajaran dan me
nerangkan pelajaran yang seterusnya.
|
1.Murid melihat kad imbasan yang di
pamerkan oleh guru.
2. Murid membaca
Apa yang tercatat
Di dalam kad imbasan .
2.Murid menjawab
soalan yang dikemukakan oleh guru.
|
Kad imbasan
|
|
Langkah 1
8 minit
|
Permainan setesen
Ayat Tanya dan Ayat Seruan.
1.Siapakah nama
kamu ?
2. Bilakah dia hendak pergi ke Madinah
?
3.Apakah perasaan kamu terhadap saya?
4.Di manakah kamu tinggal sekarang ?
5.Cis ,berani kau
memukul
kau !
6.Wah, hebat kamu
hari ini !
7.Aduh , sakitnya kaki ini !
8.Amboi, cantiknya
Baju kamu !
|
1.Guru memanggil
dua orang murid
kehadapan untuk memegang kad
Ayat Tanya dan
Kad Ayat Seruan.
2.Guru meletakkan kad imbasan diatas
Meja di setiap kumpulan.
3.Guru memberi keterangan cara memain
permainan
Setesen tersebut
4.Guru meminta setiap kumpulan seorang murid
mengambil kad datang ke hadapan
berada di setesen yang berkenaan.
5. Murid diminta membaca ayat yang
tercatat secara beramai-ramai.
|
1.Dua orang murid datang ke hadapan
untuk memegang kad tersebut.
2. Murid mengambil kad pada setiap
kumpulan tersebut lalu membacanya dan datang ke hadapan untuk berada di
setesen yang berkenaan.
3. murid diminta membaca ayat
yang tercatat di di dalam kad tersebut.
|
Kad imbasan
|
|
Langkah
2
8 minit
|
Membina ayat daripada perkataan.
1.
Apakah
2.
Bilakah
3.
Siapakah
4.
Ceh
5.
Wah
6.
Amboi.
|
1.Guru memberi setiap kumpulan satu
perkataan.
2. guru menyuruh semua murid di dalam
kumpulan tersebut berbincang
untuk membina ayat dan datang kehadapan
menulisnya di whitebord.
3.Guru memberi
Penerangan cara membina ayat
4.Setelah selesai murid menulis guru
meminta murid membaca secara berkumpulan.
5.Guru mengucapkan terima kasin kepada
semua murid berjaya membina ayat dengan baik.
|
1.Murid mengambil kad yang diberi oleh
guru.
2 .Murid membaca dan membincang cara
membina
ayat tersebut.
3.Salah seorang datang ke hadapan untuk
menulisnya di whitebord.
4. Setelah selesai murid murid di minta
secara berkumpulan.
|
Kad perkataan.
Whitebord
Pen marker
kertas
|
|
Langkah
3
8 minit
|
1. Latihan individu
10 soalan akan di lampirkan di
belakang.
|
1.Guru memberi
Lembaran kerja kepada setiap murid
untuk menguji tahap kefahaman murid mengenai ayat tanya dan ayat seruan.
2.Sebelum murid menjawab guru memberi
keterangan cara menjawab dan meminta murid melekatkannya di dalam buku
latihan mereka.
|
1.Murid menngambil lembaran kerja yang
diberi oleh guru..
2.Murid mendengar penerangan dari guru
cara hendak menjawab latihan tersebut.
3.Murid menjawab latihan tersebut
kemudian melekatkannya didalam buku latihan.
|
Lembaran kerja
buku tulis.
pensil
|
|
Penutup
5 minit
|
Ujian pengukuhan
Secara lisan
1.Ayat apakah kita pelajari hari
Ini ?
2. Ayat tanya diakhir ayat
ada tanda apa ?
3. Ayat seruan di akhir ayat ada tanda apa?
|
1. Di akhir pembelajaran guru menyoal
murid mengenai apa yang telah di pelajari pada hari ini sebagai ujian
pengukuhan.
2.Guru mengucapkan ribuan terima kasih
kepada semua murid yang berjaya menjawab soalan dengan baik kepada murid yang
tidak berjaya guru nasihat jangan berputusasa terus berusaha.
|
1.Semua murid menjawab soalan yang
dikemukakan oleh guru dengan suara yang lantang dan penuh semangat.
|
|
|
Refleksi :
Pengajaran dan pembelajaran dapat dijalankan dengan lancar seperti mana dirancang.Guru dapati 30 daripada murid
dapat membaca dengan lancar hanya 5 orang sahaja tidak dapat membaca dengan baik,perlu bimbingan dari
guru.Semua soalan yang diberi dapat dijawab oleh murid dalam masa yang
ditetapkan.
باج دان ياتكن ايات دباوه اين سمادا ايات تان اتاو ايات سروان .
1.دماناكه كامو تيغكل سكارغ ؟ --------------------------
2. سيافاكه يغ مغهنتر كامو كسكوله هاري اين؟ ------------------------
3. تهنيئه ؛ كامو تله
برجاي منربيتكن سبواه بوكو !
-------------------.4 كنافاكه كامو تيدق فركي كفاسر سمالم ؟ ----------------------------5.
امبوي ؛ بسرن كاسوت كامو !
----------------------------------
6. واه ؛ جينتيقن رامبوت كامو
! -----------------------------------
7. باكيمانكه كادان سلمه سكارغ ؟--------------------------------
8.هاي ؛ لام بتول كامو فركي ككوالا لومفور هاري ايت ! -------------
9. سيافاكه يغ منجوري موتوسيكل فأ علي ؟ --------------------------
10. اوه ؛ اين روفان كرجا كامو ! ----------------------------------
Wednesday, 25 April 2012
Subscribe to:
Posts (Atom)